na wymiar i zamówienie
Modern Kitchen

Czynniki, które mogą wpłynąć na ergonomię Twojej kuchni

Kuchnia jest miejscem, w którym wiele osób spędza znaczną ilość czasu – i to nie tylko dlatego, że jest sercem domu. Również dlatego, że to właśnie tam wykonujemy większość naszych codziennych czynności związanych z gotowaniem. Niestety, większość kuchni nie jest zaprojektowana z myślą o ergonomii. W rezultacie wiele osób odczuwa ból pleców i dyskomfort podczas częstej pracy w kuchni. Jeśli jesteś gotowy, by zmierzyć się z niewygodną szafką narożną lub zmodernizować swoje rozwiązania w zakresie przechowywania, by zwiększyć ergonomię w kuchni, przeczytaj kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Jak sprawić, by kuchnia była bardziej ergonomiczna?

Niezależnie od tego, czy jest to Twoja kuchnia, czy jakiekolwiek inne pomieszczenie w Twoim domu, chcesz spędzać w nim więcej czasu – nie mniej. Ergonomiczny układ kuchni pomoże Ci w tym, zmniejszając ilość obciążeń i dyskomfortu, które odczuwasz podczas codziennych czynności. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest ocena układu kuchni i zidentyfikowanie wszelkich obszarów wymagających uwagi. Następnie należy stworzyć listę potencjalnych rozwiązań ergonomicznych dla każdego z tych problemów. Po stworzeniu tej listy, użyj jej jako sposobu na poprowadzenie procesu projektowania. W ten sposób istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że coś przeoczysz.

Zorganizuj swoją przestrzeń do przechowywania

Niezależnie od tego, czy pracujesz przy blacie, czy przy stole, ważne jest, aby zachować miejsca do przechowywania zorganizowane i pod ręką. Pomoże to zredukować ilość schylania się, pochylania i sięgania, które musisz wykonać podczas gotowania. Ekspresy do kawy, blendery, garnki, patelnie i naczynia mogą zajmować więcej miejsca niż to konieczne. Jeśli nie zachowasz ostrożności, przedmioty te mogą łatwo się rozprzestrzenić i zatłoczyć miejsce pracy. Jeśli tak jest w Twojej kuchni, to prawdopodobnie już teraz doświadczasz kilku problemów związanych z ergonomią. Po pierwsze, prawdopodobnie powodujesz u siebie niepotrzebne zginanie, rozciąganie i sięganie. To z kolei może prowadzić do bólów. Aby temu zaradzić, spróbuj skonsolidować swoje przedmioty. Zastanów się, z czego najczęściej korzystasz i spróbuj ograniczyć do tego liczbę przedmiotów w swoim miejscu pracy. Pozwoli to zminimalizować ilość czasu spędzanego na schylaniu się, rozciąganiu i sięganiu.

Spraw, by Twoje miejsce pracy było wygodne

Chociaż możesz zrobić wiele, aby poprawić ergonomię swojej kuchni, możesz być ograniczony przez układ swojego domu. Jeśli masz małą kuchnię i jesteś w trakcie przebudowy, możesz nie być w stanie dokonać tak wielu zmian, jak byś chciał. Jednak nadal istnieją pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić ergonomię swojej kuchni nawet w małej przestrzeni. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest zbadanie wysokości stołu. Jeśli siedzisz podczas przebywania w kuchni, potrzebujesz stołu o odpowiedniej dla Ciebie wysokości. Większość stołów ma regulowane nogi, więc możesz łatwo zmienić wysokość, aby znaleźć odpowiedni poziom komfortu dla Ciebie. Jeśli stoisz podczas pobytu w kuchni, nadal możesz skorzystać z posiadania stołu. Wiele kuchni posiada blat o wysokości baru, na którym możesz trzymać swoje ulubione narzędzia i składniki pod ręką.

Wnioski.

Kuchnie są miejscem, w którym spędzamy większość naszego czasu, ale często nie są zaprojektowane ergonomicznie. Projektując swoją kuchnię, pamiętaj o takich kwestiach, jak układ, wysokość blatu i przechowywanie. Możesz również zainwestować w ergonomiczne narzędzia kuchenne, takie jak silikonowe szpatułki, miarki i ręczniki kuchenne. Dzięki temu, że Twoja kuchnia jest bardziej ergonomiczna, możesz zmniejszyć ryzyko urazów i zwiększyć swoją wydajność. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości swojego domu, najlepiej zacząć od kuchni. Możesz przekształcić tę przestrzeń z ciasnej i nieatrakcyjnej w nowoczesną i inspirującą, stosując się do kilku prostych wskazówek dotyczących projektowania.